Zippo sünd


See juhtus 1932. aastal Ameerikas Pennsylvania osariigis väikses Bradfordi linnas ühes tantsuklubis Tantsimisest väsinud George G. Blaisdell otsustas minna terrassile värsket õhku hingama. Sealt leidis ta eest oma sõbra Dick`i, kes püüdis meeleheitlikult avada oma austria päritolu tulemasina kaant. George küsimusele: “Miks Sa ei soeta endale esinduslikumat tulemasinat?” vastas Dick: “Sellepärast, et see masin töötab!” Varsti saigi sõber masina kaane lahti ja vaatamata tugevale tuulele see süttis. Sel hetkel tekkiski George`il idee “Tulemasin! See on tarbeese, mida inimene vajab iga päev!”

Alustuseks hankis ta litsentsi Austriast tulemasinate importimiseks. Ta ostis väikse partii, kuid ei suutnud maha müüa ühtegi tulemasinat. Ta avastas nende juures mõningad puudujäägid ja otsustas luua oma “kustumatu” tulemasina. George rentis pinna, ostis seadmed ja palkas tööle kolm abilist

Esiteks vähendas ta masina mõõtmeid nii, et see mahuks inimese pihku. Teiseks ühendas ta masina kaane korpusega, nii sai seda avada ja süüdata ühe käega. Kolmandaks täiustas ta veidi ketast ja tõukurit – ja oligi kõik. Põlemiskamber jäi muutumatuks, isegi auke on selles sama palju kui austria eelkäijal! Nii oligi uus toode valmis, mille nimeks pandi Zippo. Nimi tulenes umbes samal ajal Ameerikas leiutatud tõmbluku järgi – zipper. George`ile meeldis see niivõrd, et ta andiski oma tulemasinale nime selle järgi. Tulemasina mugavus ja töökindlus tagas kiire edu ja kuulsuse. George armus oma tootesse. Ta vandus, et tema elu jooksul masina kuju ei muudeta. Seda ei ole praktiliselt muudetud ka peale George`i surma 1978 aastal. Küll on nad muutunud veidi säravamaks ja ilusamaks.

Bradford`i muuseumis on kõik 1932 aastast alates toodetud mudelid – ja nad kõik töötavad!